Forum kadrowe - mKomp System Informatyczne

mKomp - Systemy Informatyczne

Ogłoszenie

Forum Startuje Juz Wkrotce

#1 2014-03-25 13:17:11

mKomp

Administrator

Punktów :   

Słownik absencji

1
Opis pól występujących w Słowniku Absencji i Słowniku Absencji ZUS
1. Słowniki te dostępne są w programie płacowym po wybraniu opcji:
Słowniki-> Płace -> Składniki wynagrodzeń ->Absencje
Słowniki-> Płace -> Składniki wynagrodzeń ->Absencje ZUS
Składniki absencji występujące w słowniku Absencji ZUS wykorzystywane są przy wyliczaniu wynagrodzenia za absencje finansowane częściowo przez zakład, a następnie przez ZUS i nie są dostępne przy wprowadzaniu absencji pracownika. Przy wprowadzaniu absencji pracownika należy podać absencję występującą w Słowniku absencji. Po okresie finansowania absencji przez zakład program automatycznie przyjmie odpowiedni kod składnika ze słownika Absencji ZUS powiązany z absencją finansowaną w pierwszym okresie przez zakład.
2. Pola występujące w słownikach:
Kod – dowolny ciąg znaków
Nazwa składnika – Opis składnika
Nazwa skrócona – Opis składnika w wersji skróconej (tak jak wydruk na pasku)
Lista składników stałych – możliwość wyboru danego składnika podczas wprowadzania kodu w dodatkach stałych np. jeżeli składnik ustawiony jest na TAK, to podczas wprowadzania u pracownika dodatku stałego można z listy rozwijalnej wybrać ten składnik. Jeżeli składnik ustawiony jest na NIE, to podczas wprowadzania dodatku stałego u pracownika ten dodatek nie wystąpi na liście rozwijalnej.
Lista składników jednorazowych – analogicznie jak Lista składników stałych
Do podst. rent/emeryt – w zależności od ustawienia składnik będzie wchodził lub nie będzie wchodził do wyliczenia podstawy rentowej i emerytalnej
Do podst. zdrow. – w zależności od ustawienia składnik będzie wchodził lub nie będzie wchodził do wyliczenia składki zdrowotnej
Do podst. L4 - w zależności od ustawienia składnik będzie wchodził lub nie będzie wchodził do wyliczenia podstawy L4. Jeżeli składnik będzie ustawiony na NIE, to pole Składnik L4 będzie niedostępne.
Składnik L4 – jeżeli składnik Do podst. L4 jest ustawiony na NIE, to pole to jest niedostępne. Jeżeli pole Do Podst. L4 ustawione jest na TAK to dostępne są następujące pola z listy rozwijalnej:
 Składnik stały,
 Składnik zmienny,
 Wynagrodzenie zasadnicze,
 ZFN.
2
Należy więc określić do której grupy ma należeć składnik. Ustawienia mają wpływ na wyliczenie Podstawy L4. Podstawę L4 można przeglądać w Pracownik -> Czas pracy -> Podstawa L4.
Do podst. ZFN - w zależności od ustawienia składnik będzie wchodził lub nie będzie wchodził do ZFN. Składniki i kwoty wchodzące do ZFN można przeglądać np. w Pracownik -> ZFN -> Suma składników ZFN. Na podstawie ustawienia wyliczana jest kwota ZFN w Wypłaty -> ZFN.
Do PKZP - w zależności od ustawienia składnik będzie wchodził lub nie będzie wchodził do wyliczenia procentu składki na PKZP.
Do podst. urlopu - w zależności od ustawienia składnik będzie wchodził lub nie będzie wchodził do wyliczenia podstawy urlopu. Jeżeli składnik będzie ustawiony na NIE, to pole Składnik Urlopu będzie niedostępne.
Składnik urlopu – jeżeli składnik Do podst. Urlopu jest ustawiony na NIE, to pole to jest niedostępne. Jeżeli pole Do Podst. Urlopu ustawione jest na TAK to dostępne są następujące pola z listy rozwijalnej:
 Składnik stały,
 Składnik zmienny,
 Wynagrodzenie zasadnicze.
Należy więc określić, do której grupy ma należeć składnik. Ustawienia mają wpływ na wyliczenie Podstawy Urlopu. Podstawę Urlopu można przeglądać w Pracownik -> Czas pracy -> Podstawa Urlopu.
Do podst. min. socjal. - w zależności od ustawienia składnik będzie wchodził lub nie będzie wchodził do wyliczenia podstawy minimum socjalnego. Ustawienia mają wpływ na wyliczenie Minimum socjalnego. Składniki i kwoty wchodzące w skład minimum socjalnego, można przeglądać w Pracownik -> Wypłaty -> Sumy minimum socjalnego.
Zas. rehabilitacyjny – należy podać czy dany składnik jest zasiłkiem rehabilitacyjnym
Okres składkowy – należy podać czy dana absencja jest okresem składkowym a więc czy jest drukowana na świadectwie pracy.
Do url. nauczyciela - w zależności od ustawienia składnik będzie wchodził lub nie będzie wchodził do wyliczenia urlopu nauczycielom.
Algorytm – należy wybrać w jaki sposób ma być naliczane wynagrodzenie za okres absencji, jeżeli pracownik ma wpisany w nieobecności dany składnik.
3
Występują następujące rodzaje algorytmów:
 Jak L4 – naliczanie oparte jest na zasadach wyliczania chorobowego. Sposób naliczania można sprawdzić w Pracownik -> Czas pracy -> Podstawa L4
 Jak urlop - naliczanie oparte jest na zasadach wyliczania urlopu taryfowego. Sposób naliczania można sprawdzić w Pracownik -> Czas pracy -> Podstawa urlopów. W ten sposób naliczamy urlopy, które nie są urlopami godzinowymi.
 Wg godzin - naliczanie oparte jest na zasadach wyliczania urlopu np. bezpłatnego. Sposób naliczania zależny jest od Wykazy godzin (grafiku).
 Jak url. Okolicznościowy urlop - naliczanie oparte jest na zasadach wyliczania urlopu okolicznościowego. Sposób naliczania można sprawdzić w Pracownik -> Czas pracy -> Podstawa urlopów okolicznościowych.
 Bez odliczeń – pomimo wpisania absencji, pracownik otrzyma normalne wynagrodzenie, tak, jakby pracował. Na pasku nie wystąpi ten rodzaj nieobecności.
 Wg kwoty – wybranie opcji wg kwoty pozwoli na wprowadzenie wyrównania błędnie wyliczonego wynagrodzenia lub zasiłku. Wprowadzić można skorygowaną kwotę w dodatkach jednorazowych podając kwotę oraz okres korygowanej absencji
Procent obliczeniowy – procent kwoty jaką należy wypłacić gdy wprowadzony jest dany rodzaj absencji (kwota do wypłaty zostanie wyznaczona jako procent kwoty wyliczonej zgodnie z wybranym algorytmem)
Podatek – z pola rozwijalnego można wybrać 3 warianty:
 Nieopodatkowane – nie jest naliczany podatek, ponieważ dany składnik jest nieopodatkowany
 Wg skali – podatek naliczany jest wg Stawek podatkowych wpisanych do słownika w Słowniki -> Płace -> Wskaźniki -> Stawki podatkowe.
 Ryczałt – podatek będzie wyliczony w zależności od procentu wprowadzonego w Polu obok, które jest dostępne tylko po wyborze tej formy opodatkowania
Płaci ZUS po okresie – w związku z tym, że niektóre nieobecności są płacone przez zakład i przez ZUS należy określić, czy dany składnik jest po pewnym okresie płacony przez ZUS. Wybranie w polu Płaci ZUS po okresie opcji NIE oznacza, że jest to absencja finansowana tylko przez zakład pracy i pole Absencja znajdujące się obok jest wtedy niedostępne. Wpisanie w pole Płaci ZUS opcji Od pierwszego dnia oznacza, że absencja już od pierwszego dnia jest rozliczana przez ZUS. Wpisanie w pole Płaci ZUS po okresie opcji TAK oznacza, że absencja jest częściowo rozliczana z funduszu zakładu a potem z ZUS. Pole Absencja jest wtedy dostępne i należy wybrać odpowiedni symbol absencji płaconej ze środków ZUS.
Absencja – pole dostępne tylko gdy Płaci ZUS po okresie ustawione jest na TAK wskazuje powiązanie składnika absencji finansowanej przez zakład ze składnikiem finansowanym przez ZUS. Należy wybrać rodzaj absencji rozliczanej ze środków ZUS. Po okresie finansowania absencji przez zakład do obliczania wynagrodzenia przyjęty zostanie automatycznie składnik określony w polu Absencja.
Kod ZUS – kod absencji, jaka zostaje importowana do programu Płatnik.
4
Grupa – w zależności od wybrania z pola rozwijalnego pozycji, składnik w zestawieniu będzie wchodził do wybranej grupy zestawienia. Pozycje z listy rozwijalnej są wpisane do Słowniki -> Płace -> Składniki wynagrodzeń -> Grupy zestawień. Słownik ten można modyfikować. Zestawienia, na które wpływ ma składnik dostępne są w np. Wydruki -> Raporty zbiorcze -> Raport zbiorczy wypłat. Pole to jest powiązane z polem Znak występującym obok.
Znak – w polu znak wybieramy + lub – w zależności czy dany składnik ma wchodzić do zestawień ze znakiem plusa lub minusa. Zestawienia te są tworzone np. Wydruki -> Raporty zbiorcze -> Raport zbiorczy wypłat. Pole to jest powiązane z polem Grupa.
Grupa kosztów – w zależności od wybrania z pola rozwijalnego pozycji, składnik w zestawieniu będzie wchodził do wybranej grupy zestawienia kosztów. Pozycje z listy rozwijalnej są wpisane do Słowniki -> Płace -> Składniki wynagrodzeń -> Grupy kosztów. Słownik ten można modyfikować. Zestawienia, zawierające grupy kosztów dostępne są np. Zestawienia -> Koszty -> Składniki wg grup kosztów itd. Pole to jest powiązane z polem Znak występującym obok.
Znak – w polu znak wybieramy + lub – w zależności czy dany składnik ma wchodzić do zestawień kosztów ze znakiem plusa lub minusa. Zestawienia te są tworzone np. Zestawienia -> Koszty -> Składniki wg grup kosztów itd. . Pole to jest powiązane z polem Grupa kosztów.
Z-02 – z listy rozwijalnej należy wybrać pozycję, do której ma zostać zakwalifikowany składnik. Pozycję są opisane skrótowe. W razie problemów z rozszyfrowaniem skrótu można porównać numer pozycji występujący w sprawozdaniu Z-02 i w polu rozwijalnym.
Z-06 – z listy rozwijalnej należy wybrać pozycję, do której ma zostać zakwalifikowany składnik. Pozycje zostały wpisane w Słowniki -> Płace-> Składniki wynagrodzeń -> Z06. Przyporządkowanie pozycji ma wpływ na tworzenie sprawozdania Z06 w Zestawienia -> Raporty GUS -> Zestawienie Z06 oraz Dane do Z06
Z-03 – z listy rozwijalnej należy wybrać pozycję, do której ma zostać zakwalifikowany składnik. Pozycje zostały wpisane w Słowniki -> Płace-> Składniki wynagrodzeń -> Z03. Przyporządkowanie pozycji ma wpływ na tworzenie sprawozdania Z03 w Zestawienia -> Raporty GUS -> Zestawienie Z03 oraz Dane do Z03
RP7 – z listy rozwijalnej należy wybrać pozycję, do której ma zostać zakwalifikowany składnik. Przyporządkowanie pozycji ma wpływ na tworzenie Rp7 dla pracownika w Pracownik -> Dane do Zestawień->RP7.
5
3. Przykłady ustawień najczęściej spotykanych składników:
 Urlop taryfowy:
W związku z tym, że w Algorytmie wybrana jest opcja Jak urlop, absencja wyliczana jest jak urlop (wg godzin urlopu i składników wchodzących do podstawy urlopu). Potrącone zostaną składki ZUS, odprowadzony jest podatek. Wypłacane jest 100 procent wyliczonej kwoty.
 Urlop okolicznościowy:
W związku z tym, że w Algorytmie wybrana jest opcja Jak urlop okolicznościowy, absencja wyliczana jest jak urlop okolicznościowy (wg godzin urlopu i składników wchodzących do podstawy urlopów
6
okolicznościowych). Potrącane są składki ZUS, odprowadzony jest podatek. Wypłacane jest 100 procent wyliczonej kwoty.
 Delegacje:
W związku z tym, że w Algorytmie wybrana jest opcja Bez odliczeń, absencja jest pomijana w trakcie obliczeń wypłaty. Absencja nie będzie występować na pasku. Wypłata zostanie przeliczona na zasadach ogólnych tak jakby pracownik pracował przez cały czas delegacji.
 Urlop bezpłatny
7
Wynagrodzenie za absencje wyliczane jest z godzin. W związku z tym, że procent obliczeniowy wynosi 0, wynagrodzenie za ten okres nieobecności również będzie wynosiło 0. Wynagrodzenie za pozostałą część przepracowanego miesiąca będzie zależne od ilości przepracowanych godzin. Absencja zostanie zaimportowana do płatnika z kodem ZUS 111.
 Wypadek przy pracy
Wyliczanie absencji jest oparte na zasadach wyliczania L4. Za okres nieobecności płaci ZUS od pierwszego dnia nieobecności. Wypłacone jest 100% wyliczonego wynagrodzenia za czas absencji. . Absencja zostanie zaimportowana do płatnika z kodem ZUS 314.
 Choroba w ciąży
8
Wyliczanie absencji jest oparte na zasadach wyliczania L4. Za okres nieobecności najpierw płaci zakład, a potem ZUS. Wypłacone jest 100% wyliczonego wynagrodzenia za czas tej nieobecności. Import nieobecności do Płatnika za okres finansowany przez zakład odbędzie się z kodem 331, a za okres, gdy nieobecność jest finansowana przez ZUS z kodem 313 – zgodnie z informacją zawartą w Słowniki -> Płace -> Składniki wynagrodzeń -> Absencja ZUS pod pozycją 016.
 Przepustka prywatna
Wyliczanie absencji jest oparte na godzinach wpisanych w Wykazie dni (grafiku pracy). Za okres nieobecności nie zostanie naliczone wynagrodzenie, ponieważ procent obliczeniowy jest 0.
9
Wynagrodzenie za pozostałą część przepracowanego miesiąca będzie zależne od ilości przepracowanych godzin.
 Opieka nad chorym dzieckiem
Wyliczanie absencji jest oparte na zasadach wyliczania L4. Za okres nieobecności płaci ZUS od pierwszego dnia absencji. Wypłacone jest 80% wyliczonego wynagrodzenia za czas tej nieobecności. Import nieobecności do Płatnika odbędzie się z kodem ZUS 312.
 Wyrównanie zasiłku chorobowego
10
Wyrównanie można wprowadzić tylko w dodatkach jednorazowych. W dodatkach jednorazowych należy podać kod wyrównania i wprowadzić kwotę do wypłaty oraz daty wyrównywanej absencji. Do Płatnika wyrównanie zostanie przeniesione z kodem ZUS 335. Wyrównanie w dodatkach jednorazowych można nanieść tylko wtedy, gdy dla składnika ustawiony zostanie algorytm Wg kwoty.
 Choroba pracownika
Wyliczanie absencji jest oparte na zasadach wyliczania L4. Za okres nieobecności najpierw płaci zakład, a potem ZUS. Wypłacone jest 80% wyliczonego wynagrodzenia za czas absencji. Import nieobecności do Płatnika za okres finansowany przez zakład zostanie wykonany z kodem ZUS 331, a następnie, gdy nieobecność jest finansowana przez ZUS z kodem 313 – zgodnie z informacją zawartą w Słowniki -> Płace -> Składniki wynagrodzeń -> Absencja ZUS pod pozycją 010.
11

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.plDębki hotele busy Munchen owczarek kaukaski waga