Forum kadrowe - mKomp System Informatyczne

mKomp - Systemy Informatyczne

Ogłoszenie

Forum Startuje Juz Wkrotce

#1 2014-03-25 13:14:52

mKomp

Administrator

Punktów :   

Opis pól ze słownika wynagrodzeń

1
Opis pól występujących w Słowniku wynagrodzeń Pensji i Dodatków
1. Słowniki te dostępne są w programie płacowym po wybraniu opcji:
Słowniki-> Płace -> Składniki wynagrodzeń ->Pensja
Słowniki-> Płace -> Składniki wynagrodzeń ->Dodatki
2. Pola występujące w słownikach:
Kod – dowolny ciąg znaków
Nazwa składnika – Opis składnika
Nazwa skrócona – Opis składnika w wersji skróconej (tak jak wydruk na pasku)
Lista składników stałych – możliwość wyboru danego składnika podczas wprowadzania kodu w dodatkach stałych np Jeżeli składnik ustawiony jest na TAK, to podczas wprowadzania u pracownika dodatku stałego można z listy rozwijalnej wybrać ten składnik. Jeżeli składnik ustawiony jest na NIE, to podczas wprowadzania dodatku stałego u pracownika ten dodatek nie wystąpi na liście rozwijalnej.
Lista składników jednorazowych – analogicznie jak Lista składników stałych
Do podst. rent/emeryt – w zależności od ustawienia składnik będzie wchodził lub nie będzie wchodził do wyliczenia podstawy rentowej i emerytalnej
Do podst. zdrow – w zależności od ustawienia składnik będzie wchodził lub nie będzie wchodził do wyliczenia składki zdrowotnej
Do podst. L4 - w zależności od ustawienia składnik będzie wchodził lub nie będzie wchodził do wyliczenia podstawy L4. Jeżeli składnik będzie ustawiony na NIE, to pole Składnik L4 będzie niedostępne.
Składnik L4 – jeżeli składnik Do podst. L4 jest ustawiony na NIE, to pole to jest niedostępne. Jeżeli pole Do Podst. L4 ustawione jest na TAK to dostępne są następujące pola z listy rozwijalnej:
 Składnik stały,
 Składnik zmienny,
 Wynagrodzenie zasadnicze,
 ZFN.
Należy więc określić do której grupy ma należeć składnik. Ustawienia mają wpływ na wyliczenie Podstawy L4. Podstawę L4 można przeglądać w Pracownik -> Czas pracy -> Podstawa L4.
2
Do podst. ZFN - w zależności od ustawienia składnik będzie wchodził lub nie będzie wchodził do ZFN. Składniki i kwoty wchodzące do ZFN można przeglądać np. w Pracownik -> ZFN -> Suma składników ZFN. Na podstawie ustawienia wyliczana jest kwota ZFN w Wypłaty -> ZFN.
Do PKZP - w zależności od ustawienia składnik będzie wchodził lub nie będzie wchodził do wyliczenia podstawy z której pobierany będzie procent składki na PKZP.
Do podst. Urlopu - w zależności od ustawienia składnik będzie wchodził lub nie będzie wchodził do wyliczenia podstawy urlopu. Jeżeli składnik będzie ustawiony na NIE, to pole Składnik Urlopu będzie niedostępne. Podczas wyliczania wynagrodzenia za urlop liczone są tylko składniki zmienne. Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej, w stałej kwocie uwzględnia się w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu. Zmienne składniki wynagradzania przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, z wyjątkiem stałych miesięcznych stawek, uwzględnia się w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. Podstawę wymiaru dzieli się przez liczbę godzin, w czasie których pracownik wykonywał pracę, w okresie z którego została ustalona ta podstawa, a następnie mnoży tak ustalone wynagrodzenie za jedną godzinę pracy przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w okresie urlopu w ramach normalnego czasu pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, gdyby w tym czasie nie korzystał z urlopu. Na pasku wypłaty widoczne jest wyliczone wynagrodzenie tylko dla składników zmiennych. Składniki stałe występują w niezmienionej kwocie za czas absencji urlopowej.
Składnik Urlopu – jeżeli składnik Do podst. Urlopu jest ustawiony na NIE, to pole to jest niedostępne. Jeżeli pole Do Podst. Urlopu ustawione jest na TAK to dostępne są następujące pola z listy rozwijalnej:
 Składnik stały,
 Składnik zmienny,
 Wynagrodzenie zasadnicze.
Należy więc określić, do której grupy ma należeć składnik. Ustawienia mają wpływ na wyliczenie Podstawy Urlopu. Podstawę Urlopu można przeglądać w Pracownik -> Czas pracy -> Podstawa Urlopu.
Do podst. Min. Socjal - w zależności od ustawienia składnik będzie wchodził lub nie będzie wchodził do wyliczenia podstawy minimum socjalnego. Ustawienia mają wpływ na wyliczenie Minimum socjalnego. Składniki i kwoty wchodzące w skład minimum socjalnego, można przeglądać w Pracownik -> Wypłaty -> Sumy minimum socjalnego.
Do url. Okoliczn. - w zależności od ustawienia składnik będzie wchodził lub nie będzie wchodził do wyliczenia podstawy urlopu okolicznościowego. Jeżeli składnik będzie ustawiony na NIE, to pole Składnik Urlopu Okolicznościowego będzie niedostępne. Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej, w stałej kwocie uwzględnia się w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu. Zmienne składniki wynagradzania oblicza się wyłącznie z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy. Wynagrodzenie ustalone w zmiennej wysokości dzieli się przez faktyczną liczbę godzin pracy pracownika w danym miesiącu. Tak otrzymane wynagrodzenie za
3
1 godzinę pracy mnoży się przez liczbę godzin przypadających do przepracowania przez pracownika w okresie urlopu okolicznościowego zgodnie z obowiązującym harmonogramem czasu pracy. Na pasku wypłaty widoczne jest wyliczone wynagrodzenie tylko dla składników zmiennych. Składniki stałe występują w niezmienionej kwocie za czas absencji urlopowej.
Składnik Url. Okoliczn. – jeżeli składnik Do podst. Urlopu Okolicznościowego jest ustawiony na NIE, to pole to jest niedostępne. Jeżeli pole Do Podst. Urlopu Okolicznościowego ustawione jest na TAK to dostępne są następujące pola z listy rozwijalnej:
 Składnik stały,
 Składnik zmienny,
 Wynagrodzenie zasadnicze.
Należy więc określić, do której grupy ma należeć składnik. Ustawienia mają wpływ na wyliczenie Podstawy Urlopu Okolicznościowego. Podstawę Urlopu Okolicznościowego można przeglądać w Pracownik -> Czas pracy -> Podstawa Urlopu Okolicznościowego.
Do url Nauczyciela - w zależności od ustawienia składnik będzie wchodził lub nie będzie wchodził do wyliczenia urlopu nauczycielom.
Uzupełnienie do mc – jeżeli ustawione na TAK to wypłacana jest cała kwota wynikająca ze składnika niezależnie od absencji pracownika, jeżeli ustawione na NIE to kwota do wypłaty przeliczana jest wg czasu efektywnego obowiązującego pracownika w danym miesiącu i czasu absencji – kwota do wypłaty pomniejszona więc zostanie o odliczenie za czas absencji.
Z godzin –pole jest aktywne, jeżeli w Uzupełnienie do miesiąca wybrano NIE. Jeżeli pole Z godzin ustawione na TAK to wyliczenia kwoty składnika odbywa się wg godzin wprowadzonych w dodatkach oraz pola Podstawa godzin.
Podstawa godzin – pole jest dostępne dla składników wyliczanych z godzin. dostępne są następujące pola z listy rozwijalnej:
 Godziny grafika (jako podstawa wyliczenia przyjęte zostaną godziny efektywne wpisane w grafiku)
 Godziny nauczycieli (przeliczenie podstawy godzin wg Karty nauczyciela i GUSu nauczyciela)
 Godziny stałe – podstawa godzin pobrana zostanie z pola Godziny
Godziny – pole dostępne przy składnikach wyliczanych z godzin i polu Podstawa godzin ustawionym na Godziny stałe. W polu Godziny można wpisać podstawę godzin jaka zostanie przyjęta do obliczeń.
Procent obliczeniowy – pole ma znaczenie przy składnikach wyliczanych z godzin (kwota do wypłaty zostanie wyznaczona jako procent kwoty wyliczonej z godzin)
Podatek – z pola rozwijalnego można wybrać 3 warianty:
 Nieopodatkowane – nie jest naliczany podatek, ponieważ dany składnik jest nieopodatkowany
4
 Wg skali – podatek naliczany jest wg Stawek podatkowych wpisanych do słownika w Słowniki -> Płace -> Wskaźniki -> Stawki podatkowe.
 Ryczałt – podatek będzie wyliczony w zależności od procentu wprowadzonego w Polu obok, które jest dostępne tylko po wyborze tej formy opodatkowania
Grupa – w zależności od wybrania z pola rozwijalnego pozycji, składnik w zestawieniu będzie wchodził do wybranej grupy zestawienia. Pozycje z listy rozwijalnej są wpisane do Słowniki -> Płace -> Składniki wynagrodzeń -> Grupy zestawień. Słownik ten można modyfikować. Zestawienia, na które wpływ ma składnik dostępne są w np. Wydruki -> Raporty zbiorcze -> Raport zbiorczy wypłat. Pole to jest powiązane z polem Znak występującym obok.
Znak – w polu znak wybieramy + lub – w zależności czy dany składnik ma wchodzić do zestawień ze znakiem plusa lub minusa. Zestawienia te są tworzone np. Wydruki -> Raporty zbiorcze -> Raport zbiorczy wypłat. Pole to jest powiązane z polem Grupa.
Grupa kosztów – w zależności od wybrania z pola rozwijalnego pozycji, składnik w zestawieniu będzie wchodził do wybranej grupy zestawienia kosztów. Pozycje z listy rozwijalnej są wpisane do Słowniki -> Płace -> Składniki wynagrodzeń -> Grupy kosztów. Słownik ten można modyfikować. Zestawienia, zawierające grupy kosztów dostępne są np. Zestawienia -> Koszty -> Składniki wg grup kosztów itd. Pole to jest powiązane z polem Znak występującym obok.
Znak – w polu znak wybieramy + lub – w zależności czy dany składnik ma wchodzić do zestawień kosztów ze znakiem plusa lub minusa. Zestawienia te są tworzone np. Zestawienia -> Koszty -> Składniki wg grup kosztów itd. . Pole to jest powiązane z polem Grupa kosztów.
Z-02 – z listy rozwijalnej należy wybrać pozycję, do której ma zostać zakwalifikowany składnik. Pozycję są opisane skrótowe. W razie problemów z rozszyfrowaniem skrótu można porównać numer pozycji występujący w sprawozdaniu Z-02 i w polu rozwijalnym.
Z-06 – z listy rozwijalnej należy wybrać pozycję, do której ma zostać zakwalifikowany składnik. Pozycje zostały wpisane w Słowniki -> Płace-> Składniki wynagrodzeń -> Z06. Przyporządkowanie pozycji ma wpływ na tworzenie sprawozdania Z06 w Zestawienia -> Raporty GUS -> Zestawienie Z06 oraz Dane do Z06
Z-03 – z listy rozwijalnej należy wybrać pozycję, do której ma zostać zakwalifikowany składnik. Pozycje zostały wpisane w Słowniki -> Płace-> Składniki wynagrodzeń -> Z03. Przyporządkowanie pozycji ma wpływ na tworzenie sprawozdania Z03 w Zestawienia -> Raporty GUS -> Zestawienie Z03 oraz Dane do Z03
RP7 – z listy rozwijalnej należy wybrać pozycję, do której ma zostać zakwalifikowany składnik. Przyporządkowanie pozycji ma wpływ na tworzenie Rp7 dla pracownika w Pracownik -> Dane do Zestawień->RP7.
5
3 Przykłady ustawień najczęściej spotykanych składników:
 Wynagrodzenie zasadnicze
 Dopłata do minimum
6
 Wysługa lat
 Wysługa lat L4
7
 Premia comiesięczna w stałej kwocie
 Dodatek funkcyjny
8
 Dodatek nocny 20 %
 Świadczenia na dojazd do pracy
9
 Ekwiwalent za urlop
 Zapłata za godziny nadliczbowe
10
 Dodatek 100% za godziny nadliczbowe
 Dodatek 50% za godziny nadliczbowe
11
 Dodatek za postój
 Dodatek świąteczny 45 %
12
 Godziny ponadwymiarowe Teoria
Lub
W pierwszej wersji podstawą godzin są godziny pracy nauczyciela zależne od GUS wprowadzonego w umowie.
W drugim przypadku niezależnie od GUS wprowadzonego w umowie Podstawa godzin to zawsze stała liczba godzin – w tym przypadku75.
13
 Nagroda ZFN
 Nagroda jubileuszowa

Offline

 

#2 2015-02-20 08:36:51

tereniaa

Nowy użytkownik

Punktów :   

Re: Opis pól ze słownika wynagrodzeń

A właśnie faktycznie lepiej te wszystkie sprawy kadrowe zlecić księgowej?nie wiem czy np. takie usługi księgowe wieliczka są wygodniejszym rozwiązaniem niż jakbyśmy sami to kontrolowali?

Offline

 

#3 2018-06-29 13:26:46

kalaput

Nowy użytkownik

Punktów :   

Re: Opis pól ze słownika wynagrodzeń

Super wytłumaczone!


zlecenie usług kadrowo-płacowych firmie zewnętrznejniesie ze sobą wiele zalet. najważniejsze to redukcja kosztów utrzymania specjalistycznych etatów oraz zakupem niezbędnego oprogramowania. Biuro rachunkowe kadry i płace w Warszawie utrzyma wynagrodzenia Twoich pracowników w ścisłej tajemnicy.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
GotLink.pl